Wasilij Iosifowicz Stalin cz. 2

Wasilij Iosifowicz Stalin cz. 2

Wasilij Stalin został oddelegowany na front stalingradzki, a następnie na front północno-zachodni. Na linii walk został mianowany dowódcą pułku. Wasilij znany był ze swej porywczości. W trakcie bojów powietrznych często ryzykował własnym życiem. Szybko jednak jego obecność na wojnie została na jakiś czas przerwana. W 1943 r. podczas „łowienia ryb” ładunkami wybuchowymi zaszła tragedia - nastąpił przedwczesny wybuch w wyniku którego zginęli żołnierze, a sam Wasilij został ranny w nogę. Osobiście odpowiedział za ten wypadek. Został dyscyplinarnie zwolniony z funkcji dowódcy i po wyzdrowieniu pełnił służbę jako instruktor pilotażu.
Następnie objął stanowisko dowódcy dywizji gwardyjskiej w 1-szym gwardyjskim myśliwskim korpusie; później dowodził dywizją myśliwską w 1-szym Froncie Białoruskim. W trakcie wojny Wasilij Stalin odbył 26 misji bojowych i osobiście zestrzelił 2 samoloty przeciwnika. Nagrodzony wieloma medalami, w tym polskimi m.in., Orderem Krzyża Grunwaldu.
Po wojnie syn Stalina został mianowany dowódcą centralnego okręgu Sił Powietrznych ZSRR. Na swoim stanowisku przyczynił się do ulepszenia infrastruktury wojskowej i wzrostu wyszkolenia swoich żołnierzy. Wasilij Stalin chętnie rozwijał sport w jednostkach powietrznych – głównie hokej i piłkę nożną.
Niestety popadał też coraz bardziej w alkoholizm. Często pojawiał się pijany na zebraniach sztabowych. 1 maja 1952 r. z jego winy doszło do katastrofy lotniczej. Tego dnia zakazano lotów w trakcie defilady majowej ze względu na gęste zachmurzenie. Wasilij zignorował rozkaz i wydał polecenie pilotom, aby przelecieli nad Placem Czerwonym. W trakcie lądowania rozbiły się dwa najnowsze bombowce Ił-28. Przez to i przez inne wykroczenia został pozbawiony dowództwa.
Po śmierci swego ojca w 1953 r. został przeniesiony do rezerwy. Był niewygodny dla nowych przywódców ZSRR, wiedział zbyt wiele i dlatego też aresztowano go, a następnie osadzono w więzieniu we Władymirze. Został także pozbawiony nazwiska Stalin. Od tamtego momentu znany był jako Wasilij Pawłowicz Wasiliew.
W 1960 r. wyszedł z więzienia. Uzyskał również pozwolenie na posługiwanie się nazwiskiem Dżugaszwili. Po kilku incydentach z nim w roli głównej zabroniono mu żyć w Moskwie i skierowano do Kazania, miasta zamkniętego dla zagranicznych turystów.
Wasilij Stalin zmarł 21 marca 1962 r. Przyczyną śmierci było zatrucie alkoholem. Miał 4 żony i 4-kę dzieci (2 córki i 2 synów).
W 1999 r. został częściowo rehabilitowany przez prokuraturę wojskową Federacji Rosyjskiej.

Źródła dla całej serii:
https://ru.wikipedia.org/wiki/Сталин,_Василий_Иосифович
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wasilij_Stalin
https://24smi.org/celebrity/3869-vasilii-stalin.html
http://www.mk.ru/social/2017/07/06/95letniy-okhrannik-vasiliya-stalina-raskryl-tyuremnye-tayny-syna-vozhdya.html

Własność TMHW ©2024 Wszelkie prawa zastrzeżone.